Rozhovor "Proč nechce jíst?"

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)

Rozhovor pro web www.promaminky.cz 

Rozhovor k článku „Proč nechce jíst“

 

Otázka 1: Nejprve bych se ráda zeptala na častou otázku maminek: „Do kdy dětem stačí pouze kojení?“ a co, když ani po prvních narozeninách nechtějí nic jiného než mléko?

Mgr. Eva Janoušková: Dle WHO/UNICEF (Světová zdravotnická organizace/ Dětský fond Organizace spojených národů) platí, že výlučné kojení je ideální a plnohodnotnou stravou do 6 měsíců věku dítěte, dále s postupným zaváděním příkrmů až do 2 let věku dítěte a déle.

Dětský organismus prochází od narození bouřlivým vývojem a mateřské mléko (MM) po 6. měsíci věku dítěte již přestává stačit tuto potřebu pokrýt, proto je nutné zavádět příkrmy. Příkrm má své velké opodstatnění. Nejen z hlediska nutričního, ale i z hlediska nácviku přijímání tuhé stravy, polykání soust, kousání, ale třeba i mluvení. Stále platí, že MM je skvělým doplňkem pestré stravy dítěte.   

Pokud rodiče z nějakých důvodů příkrm v pravý čas nezavádí, je to jistě chyba. Při zavádění vhodných příkrmů je třeba především trpělivost a důslednost. Propásnutí vhodné doby na zavedení různých druhů příkrmů může mít pro dítě negativní důsledky do budoucna.

 

Otázka 2: Maminka se rozhodne odstavit a chce dávat dítěti UM. Dítě ho však odmítá. Co s tím? A je opravdu nutné dávat UM (případně do kdy) nebo ho můžeme něčím nahradit? Co adekvátně pokryje vše, co dítě dostávalo při kojení.

Mgr. Eva Janoušková: Zde samozřejmě závisí na věku dítěte. Před 6. měsícem věku dítěte zavádíme mléka počáteční, která jsou pro malé děti do 6. měsíců jediným zdrojem výživy a jsou tedy nezbytná. U dětí po 6. měsíci věku můžeme zavádět mléka pokračovací. Umělé mléko po prvním roce věku není nezbytnou součástí výživy. Je známo, že některé děti se samy přirozeně do roku odstaví. Je však nutné mléčnou dávku nahradit mléčnými výrobky – např. kvalitními přírodními jogurty, zakysanými ml. výrobky, sýrem, klasickým mlékem v nejvyšší kvalitě apod. Děti se po roce věku postupně přizpůsobují stravě dospělých. Není však problém nechat dítěti pokračovací mléko déle například pouze na noc. Pestrá správně složená strava přizpůsobená dle věku dítěte pokryje požadavky dětského organismu. Kojení je skvělým doplňkem této stravy. Pokud kojení není možné, dobrým doplňkem této stravy je také pokračovací mléko, především u dětí, které jsou špatnými jedlíky. Být však součástí dětské stravy po roce věku dítěte nutně nemusí. Pokud dítě dobře jí pestrou stravu, není umělé mléko nutné, někdy až nadbytečné. Je důležité zmínit, že přemíra slazeného umělého mléka může celkem závažně přispívat k nadváze či obezitě dítěte. Na to by rodiče měli dávat velký pozor.

 

Otázka 3: Může odmítání některé potraviny dítětem potencionálně znamenat zatím skrytou potravinovou alergii?

Mgr. Eva Janoušková: Může, ale nemusí. Spousta dětí je prostě vybíravých či navyklých na špatné potraviny již od malička. Za odmítáním zeleniny může mimo jiné stát také špatné schéma zavádění příkrmů, špatný rodinný vzor apod.

Nicméně není žádnou novinkou, že žijeme v toxickém prostředí a výskyt alergii u dětí má stoupající tendence. A to nejen těch potravinových.

 

Otázka 4: U dnešních dětí se velmi často objevuje obezita. Těmto dětem, ale často v těle chybí důležité vitamíny, minerály a další věci. Můžete nám říct čím je to způsobeno?

Mgr. Eva Janoušková: U nás v ČR trpí nadváhou či obezitou skoro třetina dětí, což je opravdu alarmující výsledek. Nejhorší na tom všem je, že dítě z nadváhy nevyroste, ale v drtivé většině případů nadváhou trpí dále i v dospívání a dospělosti. Čím je to způsobeno, je celkem zřejmé a potvrzuje to i řada průzkumů či studií. Například průzkum, který pořádala nedávno VZP ukázal, že čtvrtina dotazovaných dětí jí nejraději hamburgery, párek v rohlíku, brambůrky a sladkosti. Dále, že přes polovinu dotazovaných dětí dává přednost slazeným nápojům nebo že více než čtvrtina dotazovaných dětí tráví denně více než dvě hodiny u počítače. Tady vidíme hlavní problémy. Je to především energeticky bohatá, ale na druhou stranu nutričně chudá strava, pitný režim zatížený obrovským množstvím cukru a také nedostatek pohybové aktivity. Současně jako odborník vidím velký problém v přístupu rodičů ke stravování svých dětí. Děti často nechodí na obědy, nenosí si svačiny, doma se skoro nevaří. Děti tak nemají pozitivní vzor. Neučí se jíst v klidu, v kruhu rodiny a kvalitní jídlo z čerstvých surovin. Děti si řídí stravu z velké míry sami, volí lehce dostupné nezdravé potraviny jako fast food či sladkosti a rodiče jim to ještě financují. Zde vidím velký problém, kde by si každý rodič měl sáhnout do svědomí.   

 

Otázka 5: Máte nějaké tipy na „super potraviny“, které můžeme našim dětem nabídnout, když nechtějí téměř nic jíst? (Nemyslím nějaké chemické preparáty)

Mgr. Eva Janoušková: Děti se musí od malička zvykat na pestrou vyváženou stravu, připravovanou z čerstvých surovin, bohatou na ovoce a zeleninu. Také pití neslazených nápojů, především vody je důležité. Žádná jedna zázračná potravina nedělá zdravé stravování, to je třeba si uvědomit. Zdravé stravování není pouze o tom, co dáme do pusy, ale i o tom, jak jídlo konzumujeme, za jakých podmínek. Důležitá je proto také kultura stolování, neboť veškeré své jídelní chování v budoucnu přejímá dítě z rodiny. Rodiče si musí uvědomit, že nemusí dítěti jídlo nutit nebo horečně vysvětlovat, jak je to a to zdravé. Stačí jít dítěti dobrým příkladem. Co jí dospělí rádi, budou jíst rádi i děti, a nad čím dospělý ohrnuje nos, to nebude jíst rádo ani dítě. Tak je to jednoduché.

Rodiče musí zdravé jídlo dětem opakovaně nabízet a být trpěliví, když se dítě zpočátku staví odmítavě. Je prokázáno, že dítěti potravinu či jídlo musíme nabídnout i 13 krát než vůbec ochutná.

 

Otázka 6: Máte nějakou radu co dělat, když dítě jí pouze například rohlíky, banány a sýr? Jak ho správně namotivovat k jídlu?

Mgr. Eva Janoušková: Univerzální rada bohužel neexistuje. Já vždy rodičům radím, aby se změnou začali u sebe. Prostředí pro jídlo musí být klidné, nikam nespěchat a dospělý vždy musí jít dítěti příkladem. Velmi vhodné je stolovat společně. Pak také dostatek volnočasových aktivit na čerstvém vzduchu a sportu napomáhá chuti k jídlu. Chuť k jídlu mohou podpořit nakonec také doplňky stravy, například vitaminy sk. B. A pak trpělivost rodičů, jak jsem zmínila výše. Rodič musí dítěti pokrm či potravinu nabídnout až 13 krát, aby dítě vůbec pokrm či novou potravinu ochutnalo. To jsou fakta. Důležité je nerezignovat a zkoušet to znova a znova.

 

Otázka 7: Kolik porcí jídla bychom denně měli dětem nabídnout? A z čeho by se měla skládat například taková svačina?

Mgr. Eva Janoušková: Dětem bychom měli denně připravit 5 porcí jídla – 3 hlavní jídla, 2 svačinky. Správná svačina musí být chutná, z čerstvých a kvalitních surovin a musí být zdrojem kvalitních bílkovin v kombinaci s komplexními sacharidy. Také by ve správné svačině nemělo nikdy chybět ovoce či zelenina. Zelenina by měla být mimo jiné součástí každého hlavního pokrmu a minimálně jedné svačiny.

Příkladem správné svačiny pro školáka bude např. krabička s čerstvým pokrájeným ovocem, sendvič ze žitno-pšeničného chleba namazaný Lučinou, s plátkem tvrdého sýra, čerstvým salátkem a kouskem rajčete.

Nebo to může být šlehaný tvaroh s jahodami či jiným sezónním ovocem a drcenými ovesnými vločkami. Na svačinu se hodí i doma připravené pomazánky – tvarohová, tuňáková, vajíčková, luštěninové apod., které namažeme na kus žitno-pšeničného chleba, přidáme do sendviče trochu zeleniny a vedle nakrájíme dítěti ještě kus čerstvého ovoce.

Součástí svačiny musí vždy být také dostatek čerstvé vody či pro zpestření neslazený čaj či ředěný čerstvý 100 % ovocný džus.

 

Otázka 8: Co by v dětském jídelníčku podle Vás nemělo chybět a čeho se naopak vyvarovat?

Mgr. Eva Janoušková: Děti by měli jíst především pravidelně, plnohodnotnou stravu z čerstvých potravin. Neřestí dnešní doby je také to, že děti nemají schéma 3 hlavních jídel a 2 svačin, ale tzv. „snackují“ v průběhu celého dne. Hlad zahání sladkostmi, fast foodem, brambůrkami, slazenými limonádami a často přeskakují hlavní pokrmy. Nemůžeme se pak divit, že dětí s nadváhou tolik přibývá. Další problémem je konzumace polotovarů. Dětem je servírovaná mražená pizza, hranolky a další hotové pokrmy i v domácím prostředí. Takové pokrmy jsou vždy zbytečně tučné, kořeněné, s nadmírou jednoduchých cukrů a s absencí kvalitních bílkovin, které jsou v dětském věku tolik důležité. Polotovary do dětské výživy nepatří vůbec!

Rodiče by měli dávat pozor, aby každé hlavní jídlo dítěte obsahovalo kvalitní bílkoviny, ale i zdravé tuky a vždy také přílohu v co nejnaturálnější podobě, tedy ne smažené hranolky, ale vařené brambory či bramborovou kaši apod. Dále je zcela zásadní pravidelná konzumace ovoce a zeleniny. Také příjem kvalitních ml. výrobků, i zakysaných je pro děti prospěšný, především pro obsah bílkovin, probiotik, dobře využitelného vápníku a vitaminu D. Také by v dětském jídelníčku vedle dalších zdrojů kvalitních bílkovin neměly v žádném případě chybět ryby – mořské i sladkovodní. Rybí tuk je bohatý na esenciální mastné kyseliny a rybí maso je zdrojem nejkvalitnějších bílkovin. U dětí je třeba redukovat především nadbytečný příjem jednoduchého cukru – ze snídaňových „směsí“, sladkostí a cukrovinek, sladkých nápojů a limonád, sladkých ml. výrobků, polotovarů, fast foodu apod. Dokonce se dává do souvislosti konzumace přeslazených snídaňových cereálií a následná hyperaktivita a nesoustředěnost dětí ve škole.  

Neméně důležitý je v dětském stravování také dostatečný pitný režim a to především neslazených tekutin, především čerstvé vody.

 

Otázka 9: Dítě nechce jíst před odchodem do školky/školy. Dá se to nějak změnit?

Mgr. Eva Janoušková: Zde bych se prvně zamyslela nad možnými důvody, proč dítě ráno vlastně nejí. Je ráno uspěchané? Jí dítě samo nebo snídá celá rodina? Snídají rodiče nebo nutí dítě do něčeho, co sami nedělají? Má dítě jídlo pěkně naservírováno? Vládne u snídaně uvolněná atmosféra? Má dítě vlastní místo u stolu s ostatními členy rodiny?

Někdy pomůže mít ráno více času, nespěchat a stolovat společně, jednoduše ráno lépe naplánovat. Raději než hektické ráno, vše připravit již večer a ráno si to v klidu přihřát. Důvodů může být však mnoho a je třeba vždy vycházet z konkrétní situace u klienta.

 

Otázka 10: Pokud dítě nechce jíst. Do kdy je podle Vás vhodné to nechávat na něm a kdy zajít raději za odborníkem?

Mgr. Eva Janoušková: Prospívání dítěte se dobře sleduje například podle percentilových grafů, které jsou volně dostupné na internetu. Zde můžeme sledovat, zda se dítě dle váhy, výšky a věku nachází v normě, v pásmu nadváhy či podváhy. Pokud mají rodiče strach o zdraví svého dítěte, dětský lékař může navíc provést krevní vyšetření k odhalení deficitů v oblasti vitaminů či minerálních látek.

Děti v určitých fázích svého vývoje jedí více, v určitých fázích zase méně. Dítě jí podle své potřeby, a i vybíravé dítě může naprosto v pořádku prospívat a netrpět žádným z nutričních deficitů. Zde musí mít rodiče s dítětem trpělivost, do jídla ho zbytečně nenutit, ale na druhou stranu mu opakovaně pestrou stravu nabízet. Také je dobré hledat cesty, jak dítěti jídla, která toleruje obohatit o vitaminy a min. látky. Například pokud dítě nejí ovoce, nabízet ovocné či ovocné šťávy či ovocné pyré. Pokud dítě nechce syrovou zeleninu, přidávat zeleninu vždy do polévky, kde se „schová“. Připravovat vydatné luštěninové a další pomazánky. Pomazánky děti také často dobře tolerují a do nich se dá přidat například kvalitní rostlinný olej, máslo, tvaroh, sýr, drcené lněné semínko, zelenina apod. Chápu, že někdy je to těžké, ale pokud dítě prospívá, nemusí mít rodiče strach.  

Pokud však dítě nejí a prokazatelně neprospívá, je často unavené, bledé, bez energie, hodně spí (i přes den) a třeba se i špatně učí, je vhodné kontaktovat nutričního specialistu a informovat včas také dětského lékaře.

 

Zdroj: 
http://www.promaminky.cz/clanky/spravne-jidelni-navyky-85/co-delat-kdyz-dite-nechce-jist-nebo-je-obezni-407

Stránka otevřena 16518 krát

250 komentáře

 • Odkaz Komentáře Jamesven pondělí, 02 duben 2018 20:10 napsal(a) Jamesven

  buy generic viagra in uk
  buy generic viagra
  where buy viagra uk
  buy generic viagra online
  cheapest indian viagra
  viagra sale
  1 pille viagra bestellen
  viagra sales
  25mg viagra experiences

 • Odkaz Komentáře ArthurSoutt neděle, 01 duben 2018 18:40 napsal(a) ArthurSoutt

  order cialis mail
  cialis online
  buy cialis australia online
  cialis
  cheap cialis without rx
  cialis tablets
  mail order cialis from canada
  cialis usa
  cheapest cialis in canada

 • Odkaz Komentáře Rickyheige pátek, 30 březen 2018 10:11 napsal(a) Rickyheige

  best place buy viagra online forum
  viagra online sales
  viagra sale britain
  viagra on sale
  viagra sale scams
  buy viagra
  order generic viagra online
  where to buy viagra online
  cheap viagra at tesco

 • Odkaz Komentáře BrianQuage pátek, 30 březen 2018 08:37 napsal(a) BrianQuage

  generic viagra from canada
  viagra sale
  can using viagra get you pregnant
  viagra online sales
  cheap viagra overnight delivery
  buying viagra online
  how many mg of viagra can you take
  buy viagra
  25 mg de viagra sirve

 • Odkaz Komentáře Arthurhap čtvrtek, 29 březen 2018 22:04 napsal(a) Arthurhap

  8000 mg viagra
  generic viagra online without script
  viagra generico farmacias ahorro
  viagra generic
  where can you buy viagra in northern ireland
  viagra for sale uk
  viagra sale italy
  viagra on sale
  cost of viagra 50mg

 • Odkaz Komentáře MichaelNaife úterý, 27 březen 2018 08:50 napsal(a) MichaelNaife

  viagra generico como tomar
  generic viagra online
  prescribe viagra online
  generic viagra online
  does generic viagra work same real stuff
  viagra online without script
  generic version of viagra
  viagra without a doctor prescription
  new pill better than viagra

 • Odkaz Komentáře Julianbof sobota, 24 březen 2018 10:43 napsal(a) Julianbof

  buy viagra cialis line
  viagra without prescription
  farmacia online viagra argentina
  generic viagra without a doctor prescription
  donde puedo comprar viagra uruguay
  buy generic viagra online
  buy viagra in saudi arabia
  buy viagra 100mg online
  efectos viagra 50 mg

 • Odkaz Komentáře Vincenttak pátek, 23 březen 2018 02:41 napsal(a) Vincenttak

  http://mbt.web.id/index.php?title=Viagra_Cialis_Levitra
  quanto costa il levitra generico
  canadian pharmacy generic tadalafil
  viagra generic online pharmacy
  http://marijuanaseeds.news/Levitra_Coupon
  sale cialis in usa
  reichen 5 mg levitra
  cialis 5mg how it works
  http://hindutemple.nl/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=122805
  buy single viagra
  cialis 20 mg ecuador
  viagra sale karachi
  http://wiki.bitcoin.xyz/index.php/Buy_Levitra_On_Line
  buy viagra in soho
  sildenafil nifa 50 mg
  acheter du cialis 5mg
  http://cx75planet.ru/wiki/index.php/Brand_Name_Levitra_Online
  sildenafil citrate best prices
  viagra vs cialis prices
  what happens if i take 2 viagra pills
  http://growno.de/index.php/Levitra_Bayer
  viagra to get over anxiety
  can i buy viagra at cvs
  costo del cialis da 10 mg
  http://komunalno.com.ba/index.php/component/k2/itemlist/user/799217
  buy viagra online delhi
  cialis 2.5 vs. 5 mg
  cialis professional 20mg pills
  http://help.miku.moe/index.php?title=%E5%88%A9%E7%94%A8%E8%80%85:FeliciaLovegrove
  order viagra without rx online
  cheap 40 mg levitra
  can i get viagra in bangkok
  http://demo.codegiare.net/user/profile/507
  viagra when trying to get pregnant
  buying generic viagra canada
  tesco to start selling cut-price viagra
  http://agropromnika.dp.ua/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2619623
  cialis generico ci vuole la ricetta
  cialis cheaper canada

 • Odkaz Komentáře OliverBut pátek, 23 březen 2018 02:18 napsal(a) OliverBut

  viagra buy singapore
  viagra without a doctor prescription
  was kosten viagra pillen
  viagra without a prescription
  get viagra the little blue pill
  generic viagra
  using viagra and cialis together
  generic viagra
  se puede comprar viagra en las farmacias

 • Odkaz Komentáře Michaelorirl pondělí, 19 březen 2018 11:05 napsal(a) Michaelorirl

  cheap cialis australia
  generic cialis online pharmacy
  cialis pills for sale uk
  generic cialis online pharmacy
  buy cialis bangkok
  cialis online pharmacy
  cheap real cialis
  cialis online pharmacy
  where to buy cheap cialis

 • Odkaz Komentáře DavidDed pondělí, 19 březen 2018 10:41 napsal(a) DavidDed

  adobe update
  creative suite
  adobe cloud download
  adobe cs6
  creative cloud files
  adobe photoshop cs6
  adobe support
  adobe photoshop cs6
  adobe reader dc

 • Odkaz Komentáře AndresHup sobota, 17 březen 2018 02:20 napsal(a) AndresHup

  can you buy viagra from boots
  viagra order
  buy viagra in chennai
  buy viagra
  wieviel kosten viagra pillen
  viagra online
  do i need a physical to get viagra
  viagra pills
  can take cialis viagra together

 • Odkaz Komentáře Brianinves sobota, 17 březen 2018 02:20 napsal(a) Brianinves

  order viagra canada online
  viagra online
  viagra sale johannesburg
  buy viagra
  where can i buy viagra in new zealand
  viagra pills
  viagra online generic cheap
  online viagra
  can you buy viagra vietnam

 • Odkaz Komentáře LouisGex úterý, 13 březen 2018 18:47 napsal(a) LouisGex

  cheap cialis next day delivery
  buy generic cialis online
  can i buy cialis over the counter in usa
  buy generic cialis online
  cialis buy europe
  buy cialis online
  cialis discount
  buy cialis online
  cialis buy europe

 • Odkaz Komentáře WilliamVaM pondělí, 12 březen 2018 16:42 napsal(a) WilliamVaM

  viagra vs cialis prices
  viagra online
  can take viagra xanax together
  buy viagra
  order viagra online singapore
  buy generic viagra
  where to buy viagra in brisbane
  generic viagra online pharmacy
  where to buy viagra in nyc

 • Odkaz Komentáře Mariorit neděle, 11 březen 2018 01:45 napsal(a) Mariorit

  can i buy viagra over the counter canada
  buy viagra online
  is buying viagra online safe
  online viagra
  generico del viagra femenino
  generic viagra
  cheapest generic viagra 100mg
  buy generic viagra
  viagra generico quanto custa

 • Odkaz Komentáře JerryDom neděle, 11 březen 2018 00:50 napsal(a) JerryDom

  canada pharmacy online
  prednisone
  aarp approved canadian online pharmacies
  prednisolon
  Walgreens Pharmacy
  furosemide
  cvs online pharmacy
  furosemide 40 mg
  cialis canada

 • Odkaz Komentáře BrianExiff čtvrtek, 08 březen 2018 04:27 napsal(a) BrianExiff

  pharmacy online
  prednisona
  Legitimate Canadian Mail Order Pharmacies
  prednisona
  buy medication without an rx
  furosemide 20 mg
  canadian drugs
  furosemide 40 mg
  canadian pharmacy

 • Odkaz Komentáře Charlesdug středa, 07 březen 2018 18:15 napsal(a) Charlesdug

  viagra price mexico
  viagra without prescription
  viagra for men price in india
  viagra no prescription
  long do 50 mg viagra last
  viagra online
  how many pills in a viagra prescription
  viagra online
  acquistare viagra generico on line

 • Odkaz Komentáře Glennveina středa, 07 březen 2018 04:12 napsal(a) Glennveina

  viagra sildenafil citrate generic
  buy generic viagra
  mezza pillola di viagra
  buy generic viagra online
  sildenafil 50 mg la sante
  viagra online
  can i get viagra without ed
  viagra online pharmacy
  viagra online overseas

 • Odkaz Komentáře Jeffreyfuh úterý, 06 březen 2018 20:10 napsal(a) Jeffreyfuh

  cheap viagra tablets sale
  viagra without a doctor prescription
  will 50mg viagra work
  viagra without prescription
  is generic viagra the same as viagra
  viagra
  buy viagra over counter india
  buy viagra
  viagra and muse together

 • Odkaz Komentáře Roberthoany úterý, 06 březen 2018 03:42 napsal(a) Roberthoany

  can you take viagra and extenze together
  viagra without a doctor's prescription
  get viagra saudi arabia
  viagra without prescription
  over counter pills like viagra
  buy viagra
  viagra online ohne rezept kaufen
  buy viagra
  tabletas sildenafil 50 mg

 • Odkaz Komentáře FrankInhed čtvrtek, 01 březen 2018 05:13 napsal(a) FrankInhed

  cheap canadian levitra
  levitra prices
  where to buy generic levitra online
  levitra 20mg
  generic levitra cheapest prices

 • Odkaz Komentáře Bretttruts středa, 28 únor 2018 22:05 napsal(a) Bretttruts

  buy cialis eli lilly
  online cialis
  what do cialis pills look like
  cialis
  cheapest place to buy generic cialis
  generic cialis
  cheapest cialis no prescription
  generic cialis tadalafil
  buy cialis from australia

 • Odkaz Komentáře GeorgePieby úterý, 27 únor 2018 08:34 napsal(a) GeorgePieby

  cheaper viagra cialis levitra
  levitra pills
  best place buy generic levitra
  when will levitra be generic
  levitra super active cheap us

 • Odkaz Komentáře JesseLiami pondělí, 26 únor 2018 15:14 napsal(a) JesseLiami

  cialis pills in canada
  cialis generic
  generic cialis sale
  buy generic cialis online
  buy cialis daily
  cheap cialis
  order cheap cialis online
  cialis
  buy cialis for cheap

 • Odkaz Komentáře Charlapog pondělí, 26 únor 2018 15:12 napsal(a) Charlapog

  free casino games and poker
  casino games free
  best online casino games free
  casino online free

 • Odkaz Komentáře WilliamBlura neděle, 25 únor 2018 08:42 napsal(a) WilliamBlura

  is 200 mg. of viagra ok
  viagra without a doctor prescription
  where can you buy female viagra
  viagra without a doctor prescription
  ranbaxy sildenafil citrate 100mg
  online viagra
  can i get viagra in a drink
  viagra tablets
  precio viagra generico peru

 • Odkaz Komentáře RobertLof sobota, 24 únor 2018 22:36 napsal(a) RobertLof

  viagra tablets 100mg
  viagra without prescription
  the female viagra pill
  cheap viagra
  what color are the viagra pills
  viagra coupons
  precio de sildenafil 50 mg
  viagra tablets
  50 or 100mg of viagra

 • Odkaz Komentáře Jasoncah pátek, 23 únor 2018 23:20 napsal(a) Jasoncah

  word download
  office download
  microsoft office 2013
  microsoft office
  microsoft online store

 • Odkaz Komentáře JamesBoabs pátek, 23 únor 2018 22:56 napsal(a) JamesBoabs

  buy cialis in mexico
  generic cialis prices
  buy cialis legally canada
  generic cialis prices
  buy cialis cheap canada
  online cialis
  cialis tadalafil cheapest online
  online cialis
  cheapest cialis net

 • Odkaz Komentáře Petervax pátek, 23 únor 2018 01:21 napsal(a) Petervax

  cheap cialis from canada
  generic cialis online
  best place to order generic cialis
  generic cialis
  cialis a prix discount
  cialis prices
  cheapest cialis uk
  cialis prices
  buy cialis in usa

 • Odkaz Komentáře DerekJub čtvrtek, 22 únor 2018 23:21 napsal(a) DerekJub

  order cialis canada
  generic cialis price
  order cialis online prescription
  generic cialis online
  discount cialis online canada
  cheap cialis
  cialis for sale cheap
  cialis prices
  buy cheap generic cialis

 • Odkaz Komentáře Danielinfow středa, 21 únor 2018 09:02 napsal(a) Danielinfow

  microsoft words
  microsoft word
  microsoft office login
  microsoft store
  office 365 download

 • Odkaz Komentáře FidelPef středa, 21 únor 2018 04:47 napsal(a) FidelPef

  office 365 download
  microsoft office 2010
  download word
  office download
  woord

 • Odkaz Komentáře Lelandglimi středa, 21 únor 2018 01:11 napsal(a) Lelandglimi

  viagra sale women
  buy viagra
  generika viagra kaufen
  viagra online
  25mg viagra
  generic viagra online
  where can you buy viagra in hong kong
  buy generic viagra online
  sildenafil bulk for sale

 • Odkaz Komentáře PhillipPayoK úterý, 20 únor 2018 23:26 napsal(a) PhillipPayoK

  where to buy viagra in toronto
  buy viagra online
  retail price viagra 100mg
  buy viagra online
  viagra generico line italia
  generic viagra
  buying viagra online guide
  buy generic viagra
  viagra online a basso costo

 • Odkaz Komentáře DanielCen pondělí, 19 únor 2018 23:43 napsal(a) DanielCen

  microsoft store support
  microsoft word
  microsoft online
  microsoft office
  microsoft office professional plus 2016

 • Odkaz Komentáře Justinrix pátek, 16 únor 2018 09:33 napsal(a) Justinrix

  best prices viagra cialis
  viagra no prescription
  buy viagra spam
  viagra without prescription
  cheapest brand name viagra
  viagra coupon
  viagra pakistan price
  viagra coupon
  come acquistare viagra generico

 • Odkaz Komentáře JamesBit pátek, 16 únor 2018 08:02 napsal(a) JamesBit

  microsoft windows 7 updates
  upgrade to windows 10
  microsoft online
  upgrade to windows 10
  windows live mail

 • Odkaz Komentáře Ronaldalasp čtvrtek, 15 únor 2018 18:17 napsal(a) Ronaldalasp

  microsoft windows security
  windows 8
  buy windows 10
  upgrade to windows 10
  office 365

 • Odkaz Komentáře Rogerkep čtvrtek, 15 únor 2018 13:32 napsal(a) Rogerkep

  searchprotocolhost.exe microsoft windows search protocol host
  windows 8
  icloud for windows
  windows 8.1
  windows movie maker download

 • Odkaz Komentáře Jesusbar čtvrtek, 15 únor 2018 12:24 napsal(a) Jesusbar

  price comparison levitra viagra
  viagra without doctor
  order viagra cheap
  viagra without a doctor
  get viagra from gp
  viagra cheap
  donde puedo comprar el viagra
  viagra cheap
  viagra the little blue pill forum

 • Odkaz Komentáře DavidMum středa, 14 únor 2018 18:04 napsal(a) DavidMum

  buy viagra cialis canada
  cheap cialis
  cheapest cialis india
  cialis cost
  buy cialis for cheap
  tadalafil generic
  buy cialis online new zealand
  cialis price
  buy cialis in vancouver

 • Odkaz Komentáře CharlesLep středa, 14 únor 2018 16:07 napsal(a) CharlesLep

  microsoft office 2016
  windows server
  microsoft windows 10
  upgrade to windows 10
  safari for windows

 • Odkaz Komentáře Jessieger středa, 14 únor 2018 15:46 napsal(a) Jessieger

  buy cialis online with no prescription
  buy cialis online
  buy+cialis+online+without+prescription+in+canada
  cialis prices
  cheap cialis china
  tadalafil
  cialis online buy
  tadalafil price
  cheap cialis pills

 • Odkaz Komentáře HowardFag středa, 14 únor 2018 03:40 napsal(a) HowardFag

  cutting cialis pills
  cialis coupons
  buy cialis soft tabs
  cialis prices
  cialis pills expire
  generic cialis pills
  cheapest cialis in uk
  tadalafil generic
  cheap cialis usa

 • Odkaz Komentáře DavidWramy úterý, 13 únor 2018 17:38 napsal(a) DavidWramy

  cialis buy australia
  cialis coupon 2018
  buy cialis usa
  cialis online
  buy cialis walmart
  generic tadalafil
  cheapest generic cialis online
  tadalafil tablets
  generic cialis wholesale

 • Odkaz Komentáře JasonBon úterý, 13 únor 2018 14:58 napsal(a) JasonBon

  buy viagra kamagra online
  viagra without a doctor prescription
  mail order viagra generic
  viagra
  get best results taking viagra
  viagra
  en las farmacias se puede comprar viagra
  viagra price
  preis viagra 100mg

 • Odkaz Komentáře BillyAbuts úterý, 13 únor 2018 08:11 napsal(a) BillyAbuts

  safari for windows
  windows 10 upgrade
  microsoft mahjong
  upgrade to windows 10
  365 login

 • Odkaz Komentáře ChrisSax pondělí, 12 únor 2018 20:38 napsal(a) ChrisSax

  windows 10 free
  windows 7
  microsoft windows essentials
  update windows 10
  windows 10 tabs flickering

 • Odkaz Komentáře JasonBon pondělí, 12 únor 2018 13:43 napsal(a) JasonBon

  can buy viagra my chemist
  viagra without a doctor prescription
  generic viagra uk paypal
  viagra no prescription
  safe viagra online sites
  buy viagra online
  fake viagra pills
  viagra
  viagra cialis 100mg

 • Odkaz Komentáře Jeremymaype neděle, 11 únor 2018 17:16 napsal(a) Jeremymaype

  can you buy cialis canada
  cialis prices
  buy daily cialis
  cheap cialis
  cutting cialis pills
  generic tadalafil
  buy cialis johannesburg
  tadalafil
  cialis super active cheap

 • Odkaz Komentáře Hectorwap neděle, 11 únor 2018 13:50 napsal(a) Hectorwap

  autocad light software
  autocad viewe
  codigo de activacion de autocad
  autocad lt
  price for autocad 2013
  autodesk student download
  autocad lt price
  autocad lt
  descargar autocad
  autocad 2017 download
  autocad 2013 for mac student version
  autocad gratuit
  inventor autocad download
  cad software
  autocad attribute order
  autocad 2015
  dibujos de autocad descargar
  autocad gratis
  download autocad 2012 for mac
  autocad student
  autocad 2002 license
  autodesk autocad
  autocad 2011 download
  autocad 2016
  autocad per mac download

 • Odkaz Komentáře Bernardvep neděle, 11 únor 2018 01:07 napsal(a) Bernardvep

  english internet blackjack
  free roulette games
  wsj virtual casino
  free roulette games
  online live casino uk
  casino games
  on line gambling
  online casino real money
  casino prizes
  free online slots
  online casino credit card gambling debts
  online slots
  bingo games download for android

 • Odkaz Komentáře TerryLique pátek, 09 únor 2018 17:20 napsal(a) TerryLique

  popular pills online compra cialis italy
  cialis generic
  the cheapest cialis
  tadalafil generic
  cialis pills india
  cialis generico online
  order cialis canada
  cialis prices
  cialis tadalafil buy online

 • Odkaz Komentáře Harryalmor pátek, 09 únor 2018 15:12 napsal(a) Harryalmor

  can you buy cialis canada
  cialis generico in farmacia
  cheapest cialis no prescription
  cialis generic
  generic cialis cheap
  coupon for cialis
  cialis online buy
  cialis coupon
  cialis pills for men

 • Odkaz Komentáře Sherlynadoms pátek, 09 únor 2018 03:38 napsal(a) Sherlynadoms

  lose weight fast
  slimming pills
  slimming tablets
  weight loss pills

 • Odkaz Komentáře JosephEmelf čtvrtek, 08 únor 2018 22:27 napsal(a) JosephEmelf

  online us slots
  roulette free play
  virtual blackjack in atlantic city
  roulette free
  bestes deutsches online casino
  online gambling casino
  best online bingo ipad
  casino online
  usa online casino s
  casino slots
  live blackjack usa
  casino slots
  video poker real money

 • Odkaz Komentáře Wesleyrhync čtvrtek, 08 únor 2018 21:03 napsal(a) Wesleyrhync

  what is the best online blackjack
  play roulette for free
  online casino for australian
  roulette game
  casino sign up bonus
  online gambling casino
  casino gambling home internet machine slot
  online casino
  best casino gambling
  slot games
  usa online slot casinos
  online slots
  play slots online no download

 • Odkaz Komentáře JamesCig čtvrtek, 08 únor 2018 17:23 napsal(a) JamesCig

  can you buy real viagra online
  viagra without a doctor prescription walmart
  buy viagra cialis levitra online
  viagra without a doctor prescription
  viagra and cialis for sale
  viagra without a doctor prescription
  articles on generic viagra
  viagra without a doctor prescription walmart
  safe purchase viagra online

 • Odkaz Komentáře JamesVah čtvrtek, 08 únor 2018 05:45 napsal(a) JamesVah

  live american roulette online
  casino links best online casinos
  cash jackpots
  casino games online with real money
  best paying casinos in the usa
  real money roulette
  online casino for android phones
  bodog european roulette online
  the best casino on net
  casino online
  online blackjack in us
  real money online casino games
  is online gambling illegal in california

 • Odkaz Komentáře NaomiElurn středa, 07 únor 2018 16:59 napsal(a) NaomiElurn

  green tea weight loss
  2017 best weight loss pills
  prescription weight loss pills
  weight loss injections

 • Odkaz Komentáře EdwardTed středa, 07 únor 2018 14:46 napsal(a) EdwardTed

  comprar viagra generica farmacia
  viagra pills
  was kosten viagra pillen
  viagra pills
  buy viagra cheap canada
  viagra without a doctor prescription walmart
  where to get female viagra
  viagra generic
  viagra online kaufen niederlande

 • Odkaz Komentáře MichaelMon středa, 07 únor 2018 01:15 napsal(a) MichaelMon

  canadian online rx
  canadian pharmacy
  Safe Canadian Online Pharmacies
  northwest pharmacy canada
  top rated canadian pharmacies online
  canadian online pharmacies
  discount pharmacy
  legitimate canadian mail order pharmacies
  canada pharmacy

 • Odkaz Komentáře JosephHax úterý, 06 únor 2018 16:51 napsal(a) JosephHax

  discount pharmacy
  canadian pharmacies online
  canadian drugs
  online pharmacies
  Legitimate Canadian Mail Order Pharmacies
  online pharmacies canada
  no 1 canadian pharcharmy online
  canada pharmacies online prescriptions
  International Pharmacies that Ship to the USA

 • Odkaz Komentáře TylerNepay pondělí, 05 únor 2018 14:13 napsal(a) TylerNepay

  canada pharmacy online
  pharmacy online
  Canadian Online Pharmacy
  canadian pharmacy
  northwestpharmacy
  legitimate canadian mail order pharmacies
  drugstore online
  legitimate canadian mail order pharmacies
  Trusted Online Pharmacies

 • Odkaz Komentáře WilliamhausE pondělí, 05 únor 2018 10:05 napsal(a) WilliamhausE

  cialis cheap canada
  generic cialis at walmart
  buy cialis melbourne
  generic cialis
  best place to buy cialis on line
  cialis generico online
  buy cialis online malaysia
  buy cialis online
  cialis pills amazon

 • Odkaz Komentáře Brianfaw pondělí, 05 únor 2018 08:54 napsal(a) Brianfaw

  generic cialis cheap
  generic cialis tadalafil
  ok split cialis pills
  cialis generic
  cheapest cialis from india
  cialis cialis prices
  buy levitra cialis
  cialis online
  buy female cialis pills

 • Odkaz Komentáře WilliamhausE pondělí, 05 únor 2018 00:56 napsal(a) WilliamhausE

  buy cialis amsterdam
  generic cialis at walmart
  where to buy cialis online no prescription
  generic cialis at walmart
  buy cialis and levitra
  cialis cialis prices
  buy cialis in the uk
  buy cialis online
  small order cialis

 • Odkaz Komentáře Terryinese neděle, 04 únor 2018 12:42 napsal(a) Terryinese

  cheap cialis viagra
  cialis generic
  discount for cialis
  tadalafil generic
  cheap cialis
  cialis online
  buy cialis in costa rica
  cialis online
  shelf life cialis pills

 • Odkaz Komentáře MichaelBoaky sobota, 03 únor 2018 23:16 napsal(a) MichaelBoaky

  viagra and cialis for sale
  tadalafil generic
  buy cialis legally online
  tadalafil generic
  cialis color of pills
  cialis generico online
  cialis for sale in the us
  cialis cialis prices
  order cialis online canada

 • Odkaz Komentáře Brianplala sobota, 03 únor 2018 14:07 napsal(a) Brianplala

  mail order cialis from canada
  generic cialis
  buy cialis tijuana
  cialis generic
  buy cialis legally canada
  buy cialis online
  generic cialis tadalafil best buys
  buy cialis online
  cialis pills expire

 • Odkaz Komentáře Nancyjal sobota, 03 únor 2018 04:22 napsal(a) Nancyjal

  weight loss pills over the counter
  best diet pills to lose weight
  best weight loss pills
  weight loss pills over the counter

 • Odkaz Komentáře RichardNex sobota, 03 únor 2018 00:20 napsal(a) RichardNex

  cialis for sale canada
  cialis online
  buy cialis brand name
  cialis online
  buy cialis dapoxetine
  generic cialis at walmart
  where to get cialis cheap
  generic cialis at walmart
  how to split pills cialis

 • Odkaz Komentáře CindyEvash čtvrtek, 01 únor 2018 08:49 napsal(a) CindyEvash

  best diet pills
  forskolin for weight loss
  new weight loss medication
  slimming tablets

 • Odkaz Komentáře Tysonthire čtvrtek, 01 únor 2018 08:40 napsal(a) Tysonthire

  generic viagra good original
  viagra without a prescription
  prospecto viagra 25 mg
  viagra without doctor
  price real viagra
  viagra generic
  viagra new zealand buy online
  generic viagra online
  dangers taking cialis viagra together

 • Odkaz Komentáře Ashleetew čtvrtek, 01 únor 2018 02:45 napsal(a) Ashleetew

  online casino real money
  cassino
  casino casino
  online casino no deposit bonus

 • Odkaz Komentáře Shelton úterý, 30 leden 2018 01:52 napsal(a) Shelton

  best diet pill
  weight loss drug
  pills to lose weight
  appetite suppressant
  weight loss drugs

 • Odkaz Komentáře DarinEmare sobota, 27 leden 2018 23:40 napsal(a) DarinEmare

  pfizer viagra buy online in india
  viagra without prescription
  sildenafil generic forum
  viagra no prescription
  cuanto sale un viagra
  sildenafil citrate
  does generic viagra compare
  sildenafil
  canadian viagra online

 • Odkaz Komentáře EdwardDic středa, 24 leden 2018 17:05 napsal(a) EdwardDic

  viagra usa 100mg
  buy viagra online
  does 25 mg viagra work
  buy generic viagra
  viagra buy online usa
  viagra prices
  viagra annual sales 2010
  viagra
  lista de genericos do viagra

 • Odkaz Komentáře EdwardDic středa, 24 leden 2018 12:30 napsal(a) EdwardDic

  where do u buy viagra
  viagra without doctor
  there yellow viagra pill
  viagra without a doctor prescription
  how to buy viagra online
  viagra coupons
  is it legal to buy viagra online in usa
  viagra coupons
  sildenafil 50mg efeitos

 • Odkaz Komentáře Michaelgor středa, 24 leden 2018 05:56 napsal(a) Michaelgor

  buy viagra new york
  viagra without doctor
  sildenafil 20 mg price
  viagra without a prescription
  when will viagra be cheaper
  viagra coupon
  where i can buy viagra
  viagra coupons
  many pills take viagra

 • Odkaz Komentáře JimmyTok neděle, 21 leden 2018 00:20 napsal(a) JimmyTok

  buy cialis online safely
  cheap cialis
  canadian pharmacy buy cialis professional
  cialis online
  cialis wholesale
  generic cialis at walmart
  cuanto sale el cialis
  generic cialis tadalafil
  discount prices on cialis

 • Odkaz Komentáře Danielsoody sobota, 20 leden 2018 18:40 napsal(a) Danielsoody

  where is the best place to buy cialis
  cialis online
  legal buy cialis online
  cialis prices
  where to buy cialis online in uk
  tadalafil generic
  cheap cialis pills
  generic cialis tadalafil
  buy cialis and viagra

 • Odkaz Komentáře EdwinUnmaf sobota, 20 leden 2018 13:20 napsal(a) EdwinUnmaf

  can you buy cialis canada
  cialis prices
  cialis pills sale canada
  cialis online
  buy viagra cialis
  tadalafil generic
  cheap cialis one day
  generic cialis at walmart
  can cut cialis pills half

 • Odkaz Komentáře SophiaWam pátek, 19 leden 2018 12:29 napsal(a) SophiaWam

  real money casino online
  real money casino online
  400 free slot games
  free slots no download no registration

 • Odkaz Komentáře Pariscam čtvrtek, 18 leden 2018 23:17 napsal(a) Pariscam

  numero de serie autocad 2017
  inventor
  autocad software full version
  autodesk revit
  autocad house design software
  download autocad
  autocad download full
  download autocad
  serial para autocad 2011

 • Odkaz Komentáře Patrickkex čtvrtek, 18 leden 2018 09:07 napsal(a) Patrickkex

  generic cialis for sale
  buy cialis
  buy real cialis online
  cialis prices
  buy viagra cialis canada
  cialis pills
  order generic cialis from canada
  cialis cost
  how to buy cialis in uk

 • Odkaz Komentáře Matthewdox středa, 17 leden 2018 22:10 napsal(a) Matthewdox

  free casino games slot
  free casino slots
  online casino real money
  free slots no download

 • Odkaz Komentáře Jimmyphize středa, 17 leden 2018 11:13 napsal(a) Jimmyphize

  will half a viagra pill work
  viagra without doctor
  when will viagra be generic in the us
  viagra without doctor
  best canadian online viagra
  viagra prices
  viagra 25mg 50mg 100mg
  viagra coupon
  order viagra online paypal

 • Odkaz Komentáře Johnnyovape úterý, 16 leden 2018 00:04 napsal(a) Johnnyovape

  cialis wholesale india
  cialis prices
  cialis buy australia
  buy cialis online
  cialis tabletas for sale
  cialis generic
  daily cialis discount
  generic cialis
  cialis mail order in canada

 • Odkaz Komentáře Jameschort pondělí, 15 leden 2018 04:35 napsal(a) Jameschort

  what is the use of viagra tablet
  order viagra online
  online doctors prescriptions viagra
  buy viagra online
  how much does viagra cost online
  best price viagra
  se puede comprar viagra en farmacias
  best price viagra
  order viagra without rx online

 • Odkaz Komentáře Wilburliz neděle, 14 leden 2018 11:17 napsal(a) Wilburliz

  viagra vs cialis prices
  online viagra
  where can i buy viagra in india
  order viagra online
  viagra sales pitch
  viagra prices
  can i buy viagra in cabo san lucas
  viagra prices
  viagra price news

 • Odkaz Komentáře Debranut pátek, 12 leden 2018 12:32 napsal(a) Debranut

  payday loans no credit check
  loans no credit check
  payday loans no credit
  loans no credit check

 • Odkaz Komentáře Brianget čtvrtek, 11 leden 2018 06:56 napsal(a) Brianget

  autocad drawing software
  autocad
  autocad licence cost
  autocad student
  autocad home design software
  autocad
  used autocad 2011 for sale
  autocad 2017
  autocad 3ds max download

 • Odkaz Komentáře Pamelaber středa, 10 leden 2018 14:44 napsal(a) Pamelaber

  loans no credit check
  payday loans no credit
  payday loans online no credit check
  payday loans online no credit check

 • Odkaz Komentáře PatrickGumma úterý, 09 leden 2018 10:08 napsal(a) PatrickGumma

  free casino games no download
  casino slots free
  slots casino games
  free casino games slot

 • Odkaz Komentáře KerryTus úterý, 09 leden 2018 00:38 napsal(a) KerryTus

  free slot games
  free casino games no download
  slots free
  slots casino games

 • Odkaz Komentáře Marianew sobota, 06 leden 2018 11:57 napsal(a) Marianew

  free casino slots
  free slots casino games
  casino games slots free
  casino free games

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.