Vítejte, Host
Přihlašovací jméno Heslo Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1

Otázka: Jídelníček 5 měsíčního miminka

Jídelníček 5 měsíčního miminka 6 roků 10 měsíců #451

 • Klára Fišera
 • Klára Fišera's Avatar
Dobrý den.7.11. bude mému synovi 5 měsíců. Od 4 měsíce kvůli mému onem. a užívání líků nekojím a tak jsme na UM. Od dět. lékařky nám byl k UM doporučen odpolední příkrm-celá přesnídávková sklenička zeleniny nebo ovoce a na noc kaše. Všechny příkrmy jí normálně, bez problémů. Když jsem konzultovala tento jídelníček s lakt. poradkyní, řeklami že na malý žaludek toho je až až. Od včerejska jsme najeli na polední dávku, kdy dostane tedy celou přesnídávku a dopije se fenykl.čajíkem, což se mu nelíbí, protože by raději mléko ale UM mu již nedávám k této polední dávce. Na noc dostává kaši, která ho tak ještě před 10dny zasytila od 18-3 hodiny. Nevím, jestli zoubky nebo co, ale i když dostane na noc kaši, včera více, abych nemusela dávat napít už UM a dostal jí i déle-až v osm hodin večer, tak pokaždé se bude skoro na minutu přesně ve 22:30 kdy vyžaduje mléko( po kaši je prý žízeň ale čaj odmítá), pak se budí na 3hodinu a na 6 kdy vstáváme. Na krabici s UM píšou nynější dávku 170mlUM přičemž těchto dávek za den mábýt 5-6 což je a 4 hodiny. Malý vyžaduje mléko častěji, a pak i ublinkává(i po skoro třech hodinách, kdy mléko vyžaduje). Pokud mu ho nedám, je protivný a plačtivý. Vůbec nevím, jaký mu mám udělat jídelníček, vzhledem kjeho chuti k jídlu a mírnému ublinkávání. Typuji, že ted má délku 65cm a cca 7 kilo. prospívá velmi dobře a má faldíky. Děkuji za odpověď a pomoc.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Jídelníček 5 měsíčního miminka 6 roků 10 měsíců #463

Dobrý den Kláro,

Z popisu Vaší situace mám dojem, že malý dostává jídla více než potřebuje. Signálem je i mírné ublinkávání a jeho neklidnost. Děti mají opravdu malý žaludek a je nežádoucí je od útlého věku učit přejídat se. Dnes už víme, že jim tím děláte základ pro nadváhu do budoucnosti, takže na to velký pozor!
5ti měsíční děti mají být živy především z mléka, to je fakt. Výlučně kojeny by děti měly být do 6 měsíce věku, pokud je vše po zdravotní stránce v pořádku. Situace se nemění, ani když jsou děti na UV, stále je pro ně hlavním zdrojem energie mléko, proto nevidím důvod, proč malému mléko upírat a nahrazovat ho např. kaší!
Neznám podrobně Váš denní režim, nevím, jak často malý spinká apod. Nicméně obecné doporučení jídelníčku cca takto:
Snídaně - dávka UV.
Svačina- dávka UV obohacena třeba o ovoce - pozor na doslazované přesnídávky!!!
Oběd - dávka UV obohacena o zeleninový příkrm, nepřepíjejte malého zbytečně čajem.
- Pokud by byl hodně hravý, zkuste mu sem tam na oběd nakrájet na kostičky chleba, lehce potřít máslem a nechte malého, ať si s tím pohraje. Děti potřebují se postupně učit kousat a hlavně je to pro ně velká zábava, když samy jedí.
Svačina- dávka UV.
Večeře - dávka UV.
- Pokud dítě dostatečně prospívá, nevidím jediný důvod, proč zařazovat obilné kaše! Většina je doslazovaná a děti po nich zbytečně tloustnou. Jediná nedoslazovaná je čistá kaše rýžová.
V noci - dle chuti dítěte dávka UV.

Děti v tomto věku jsou zlobivé více proto, že vyžadují Vaši pozornost než proto, že jsou hladové. Zkuste syna zaměstnat jinak než jídlem. Syn se v noci budí, neboť je dostatečně odpočinutý a vyžaduje znovu Vaši pozornost. Stejně tak může být nevrlý z toho, že má nepravidelný režim. Nejmenší děti vyžadují pravidelnost věcí, tak se zkuste vyvarovat posouvání jídel sem a tam.

Osobně bych večerní kaši úplně vynechala. Váš syn přibírá dobře a pamatujte, že vyšší hmotnost u dětí vede k přetěžování kloubů a děti se méně hýbou.

To vše může mít následky do budoucna.

Hodně štěstí a pevné nervy,

EJ
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
 • Strana:
 • 1
Stránka vygenerována za: 0.210 sekund

Online nutriční poradna

Trápí Vás otázky z oblasti stravování, výživy, pohybu, zdraví a nemoci, zdravého životního stylu nebo třeba diet a hubnutí? Nevíte si s nimi rady?

Pokud ano, zeptejte se nyní v internetové poradně.

Na otázky odpovídá Bc. Eva Janoušková, Nutriční terapeutka, absolventka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Bližší info v sekci O autorovi).

"Budu velmi ráda, pokud se na mne budete obracet se svými dotazy z oblasti výživy a zdravého životního stylu. Jistě se budu snažit poradit a pomoci Vám, jak nejlépe budu umět. Věřím, že poradna bude obohacující jak pro Vás, tak i pro mne."   Eva J.

Žádný učený z nebe nespadl a za zeptání nic nedáte, pouze získáte. :-) Proto neváhejte a ptejte se!

Pro začátek je pro Vás připraveno pár příkladů otázek, které by Vás mohly zajímat : 

 • Jak přesně jsou definovány zásady zdravého stravování?
 • Co je to potravinová pyramida?
 • Co všechno bych měla hledat na obalech potravin? Podle čeho vybírat?  Jak nakupovat?
 • Jak docílit, aby jedla podle zásad zdravé výživy celá rodina?
 • Jak sestavit zdravý a chutný jídelníček pro děti?
 • Jak trvale zhubnout? Co je to jojo-efekt?
 • Jaké jsou výhody konzumace zeleniny a ovoce? Kolik bych měla správně sníst za den?
 • Co dělat, aby tělo mělo všechny vitamíny a minerální látky? Má smysl kupovat drahé multivitamínové přípravky?
 • Kde najdu plnohodnotné bílkoviny a k čemu slouží z hlediska výživy?
 • Má při redukci význam pravidelné cvičení? Jak často a jak intenzivně mám cvičit?
 • Jakou pohybovou aktivitu zvolit, když mne trápí např. kloubní onemocnění?
 • Mohu cvičit s cukrovkou?
 • Co změnit na mém životním stylu, když mi lékaři diagnostikovali obezitu/cukrovku/hypertenzi/potravinovou alergii/apod.?
 • Chci redukovat váhu pod dohledem odborníka! Kam jít? Kde hledat?

Na brzkou shledanou v poradně... :-)


"Směr, kterým se ubíráte, je důležitější než rychlost vašeho postupu." Richard Louis Evans

"Zdraví a veselá mysl jsou zdrojem krásy." Miguel de Cervantes y Saavedra