Vítejte, Host
Přihlašovací jméno Heslo Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1

Otázka: Málo mléka? Jedno prso stagnuje?

Málo mléka? Jedno prso stagnuje? 6 roků 8 měsíců #476

 • Gabriela
 • Gabriela's Avatar
Dobrý den,
mám dvouměsíčního syna. Od narození ho plně kojím. Neměla jsem s kojením od počátku žádné problémy, prsa se nalévaly, mléka bylo dost. Teď se malý začíná u kojení kroutit a vztekat. Podle doktorky má váhu vpořádku (5kg). Zdá se mi, že mám mléka stále méně. Jedno prso se mi skoro vůbec nenalévá, je měkké (po odstříkání z něho mám slabých 20ml). Druhé prso je nalité víc, ale také moc mléka v něm není. Krmím syna po 3 hodinách cca 20minut z obou prsů (jak mi poradila doktorka), v noci pokud spí (spí zhruba 3-4 hodiny, někdy i 6 hodin) ho nebudím. Jinak je mimo kojení spokojený, hodně usměvavý, komunikativní, dobře spí. Před kojením si prsa nahřívám,aby se nemusel namáhat s taháním, hodně piju (nejvíce obyčejnou vodu, ale také Caro a Gravimilk). Přesto si nevezme mléka dost (schválně jsem ho převážila před a po kojení a vypije za poslední dva dny cca 80ml na dávku, což je podle mě málo). Kojím ho 6-7x denně. Prosím poraďte, co mám ještě dělat, abych měla mléka více? Proč se mi druhé prso skoro vůbec nenalévá? Dělám něco špatně?
Ještě poznámka: Starší dceru (2roky) jsem kojit nemohla - narodila se s Pierre-Robin syndromem, takže jsem pouze pravidelně odstříkávala, ale mléko mi také ubývalo. Nakonec jsem musela dceru krmit umělým mlékem.
Předem děkuji za odpověď.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Málo mléka? Jedno prso stagnuje? 6 roků 8 měsíců #479

Dobrý den Gabrielo,

Podle popisu situace soudím, že se nacházíte v období laktační krize. Laktační krize je přechodný stav, kdy má kojící žena menší množství mléka, než právě dítě vyžaduje. Trvá několik dní a je způsobena růstovým spurtem dítěte, tedy že dítě má období rychlého růstu a potřebuje více energie.
Nemějte strach, že máte málo mléka či že se mléko přestává tvořit a vy musíte začít dítě dokrmovat. Takto tomu není.
Mateřské mléko má vždy přesně takové složení, jaké dítě zrovna potřebuje a také je produkováno přesně v tom množství, jaké si dítě vypije. Prsa nefungují jako velká zásobárna mléka. Během samotného aktu kojení se mléko teprve vytváří, čím déle dítě saje, tím déle se mléko tvoří.
V období spurtů (zrychleného růstu dětí), tedy kolem 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce má miminko větší potřebu energie(hlad), chce tedy více mléka, které vy ještě nemáte, ale které se během příštích dnů začne tvořit!!! Chce to jen trpělivost. Buďte silná. Tato situace je naprosto normální.

Řešení? Kojte a kojte. Přikládejte dítě k prsu podle jeho potřeb, i kdyby to mělo být každou půlhodinu. Častá stimulace bradavek sáním dá vašemu organismu signál, že je potřeba zvýšit produkci mléka. Za dva až tři dny se laktace zvýší, vaše miminko bude mít mléka dostatek a vy si konečně oddychnete. Hlavně nezačněte předčasně dítě dokrmovat, to je bohužel cesta k opravdovému ukončení kojení...
Z režimových opatření je důležitý také zvýšený pitný režim (nejlépe teplých tekutin). Vypití sklenice čaje před každým kojením uvolní mlékovody a spustí tvorbu mléka. Vhodné jsou čaje pro kojící matky, bylinkové směsi obsahující fenykl, anýz, kopr, kmín, aronii, heřmánek, kopřivu a mateřídoušku. Dobře fungují, ale také čaje ovocné. Za zmínku stojí i to, že existují homeopatika na zvýšení produkce mléka, v lékárně je seženete pod názvem Ricinus communis 5CH. Spousta žen má s nimi dobrou zkušenost.

Přeji hodně štěstí, ať tuto malou krizi brzy vítězně zažehnáte.

Zdravím,

EJ
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
 • Strana:
 • 1
Stránka vygenerována za: 0.391 sekund

Online nutriční poradna

Trápí Vás otázky z oblasti stravování, výživy, pohybu, zdraví a nemoci, zdravého životního stylu nebo třeba diet a hubnutí? Nevíte si s nimi rady?

Pokud ano, zeptejte se nyní v internetové poradně.

Na otázky odpovídá Bc. Eva Janoušková, Nutriční terapeutka, absolventka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Bližší info v sekci O autorovi).

"Budu velmi ráda, pokud se na mne budete obracet se svými dotazy z oblasti výživy a zdravého životního stylu. Jistě se budu snažit poradit a pomoci Vám, jak nejlépe budu umět. Věřím, že poradna bude obohacující jak pro Vás, tak i pro mne."   Eva J.

Žádný učený z nebe nespadl a za zeptání nic nedáte, pouze získáte. :-) Proto neváhejte a ptejte se!

Pro začátek je pro Vás připraveno pár příkladů otázek, které by Vás mohly zajímat : 

 • Jak přesně jsou definovány zásady zdravého stravování?
 • Co je to potravinová pyramida?
 • Co všechno bych měla hledat na obalech potravin? Podle čeho vybírat?  Jak nakupovat?
 • Jak docílit, aby jedla podle zásad zdravé výživy celá rodina?
 • Jak sestavit zdravý a chutný jídelníček pro děti?
 • Jak trvale zhubnout? Co je to jojo-efekt?
 • Jaké jsou výhody konzumace zeleniny a ovoce? Kolik bych měla správně sníst za den?
 • Co dělat, aby tělo mělo všechny vitamíny a minerální látky? Má smysl kupovat drahé multivitamínové přípravky?
 • Kde najdu plnohodnotné bílkoviny a k čemu slouží z hlediska výživy?
 • Má při redukci význam pravidelné cvičení? Jak často a jak intenzivně mám cvičit?
 • Jakou pohybovou aktivitu zvolit, když mne trápí např. kloubní onemocnění?
 • Mohu cvičit s cukrovkou?
 • Co změnit na mém životním stylu, když mi lékaři diagnostikovali obezitu/cukrovku/hypertenzi/potravinovou alergii/apod.?
 • Chci redukovat váhu pod dohledem odborníka! Kam jít? Kde hledat?

Na brzkou shledanou v poradně... :-)


"Směr, kterým se ubíráte, je důležitější než rychlost vašeho postupu." Richard Louis Evans

"Zdraví a veselá mysl jsou zdrojem krásy." Miguel de Cervantes y Saavedra