Vítejte, Host
Přihlašovací jméno Heslo Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1

Otázka: Noční kojení x příkrmy

Noční kojení x příkrmy 5 roků 10 měsíců #560

 • Magda
 • Magda's Avatar
Dobrý den,

prosím o radu s nočním kojením. Mám 6-ti měsíční dcerku. Do 3. měsíce se v noci budila na kojení cca 2-3x, potom se začala budit zhruba 5x... v od začátku 6. měsíce dáváme příkrmy, které během dne bez problémů jí. V noci se však budí 5-6x na kojení.
Když jsem jí poprvé dala večer mléčnou kaši (od Nutrilonu), snědla asi 10 lžiček, potom jsem ji dokojila a dala spát. Kolem 22 hod jsem ji kontrolovala, a ležela celá pozvracená, úplně zelená, ani neplakala. Další hodinu stále zvracela, když to řeknu hrozně, tak snad už i žaludeční šťávy. Natahovalo ji, ale nic už z ní nešlo ven, jen žluté sliny. Potom usnula a kolem půlnoci se vzbudila na kojení. Pak znovu vždy po 2 hodinách až do rána. Druhý den večer jsem jí znovu zkusila dát kaši, kdy snědla už jen asi 4 lžičky, ale v noci se opakovalo to samé. Po poradě s obvodní lékařkou jsem jí zkusila dát další večer už jen kaši (od Hami) a nedokojila, prý to mohla být jen nedostatečnost žaludku. Snědla s hrůzou 2 lžičky, stále kaši vyplivovala a tam, kde se kaše dotkla její kůže, tzn. na bradě a na krku, kde se promočil bryndáček se jí objevily rudé fleky a něco jako kopřivka nebo vyrážka. I ty 2 lžičky potom vyzvracela.
Kontaktovala jsem opět obvodní lékařku, ta však prý se s ničím takovým nesetkala a kaši dcerce nemám dávat zatím vůbec. Testy na alergii na mléko prý nemám zatím řešit. Zkoušela jsem tedy nemléčnou kaši smíchanou s mateřským mlékem, ovesné vločky, amarant, rozmixovanou rýži atp, ale nic z toho nechce jíst. Netuším, co jí mám na noc dávat. Budí se opravdu většinou 6x za noc, já už 4 měsíce v podstatě nespím a dochází mi síly.
Bojím se zařadit do jídelníčku i jogurty, protože se obávám té alergie. Mají se podávat obiloviny, ale nevím v jaké formě to podat, když vše odmítá.
Prosím o radu, jsem z toho už opravdu nešťastná.
Děkuji,
Magda
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Noční kojení x příkrmy 5 roků 9 měsíců #564

Dobrý den Magdo,

Noční kojení je naprosto v pořádku. Děti jsou v noci klidnější, mléko se lépe uvolňuje a děti se do 1 roku věku teprve učí spánkovému režimu jaký máme my. Pokud dcera noční kojení vyžaduje, neubírejte jí ho. Je to NORMÁLNÍ situace a časem se vše upraví do normálu. Buďte trpělivá.

Upřímně noční instantní kaše velmi neschvaluji, a ve vašem případě bych je dceři určitě nenutila. Jde to i bez kaší. Pokud je dcera dostatečně kojena, dobře prospívá, kaše nejsou v jídelníčku nutností. Mají vysoký glykemický index, to zatěžuje slinivku a pokud jsou kaše na noc slazené jednoduchým cukrem či jinými sirupy mohou přispívat k rozvoji nadváhy až obezity u dětí. Děti na kaších se mohou v noci více budit (rychlý pokles hladiny cukru v krvi) a vyžadovat více tekutiny (trávení sacharidů vyžaduje příjem vody). Rozmyslete tedy sama, zda dcera noční příkrm-kaši opravdu potřebuje.

Pokud již kaši podáváte, do 1 roku dítěte se vyhýbejte neupravenému kravskému mléko. Toto se těžce tráví a je pro vyvíjející se trávicí systém dítěte nevhodné. Volte tedy vždy kaše doma připravované z co nejvíce původních surovin, NEMLÉČNÉ. Ideální je na přípravu kaše použít oves, amarant, pohanku, rýži, kukuřici, jáhly, quinou apod. Kaše lze připravovat z kojenecké vody, ale i z mateřského mléka. Neupravené kravské mléko nepoužívejte, ani kozí. Kaši můžete dochutit ovocem - borůvky, jahody, vařené jablíčko apod. ale nedoslazovat! Dále je jasné, že si dcera po minulé zkušenosti vytvořila ke kaši strach. Proto bych radila zbytečně ji nestresovat.
Není žádný problém, pokud má dítě večer hlad, podat mu klasický mixovaný příkrm či polévku - např. zeleninovou polévku, těstoviny se zeleninou, s rajčatovou omáčkou, můžete přidat vejce. Pokud tak velký hlad nemá, v noci pouze kojte. Některým dětem v tomto věku kojení večer stačí.
S jogurtem po předchozí zkušenosti opatrně. Podávejte v menší míře pouze kvalitní živé jogurty s probiotickou florou - např. hollandia bio. Zkuste dceři podat lžičku a počkejte na její reakci.
Pokud by se potvrdila alergie, nepodávejte žádné mléčné výrobky pouze mateřské mléko.

Přeji hodně štěstí a klidné Vánoce,

EJ
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
 • Strana:
 • 1
Stránka vygenerována za: 0.387 sekund

Online nutriční poradna

Trápí Vás otázky z oblasti stravování, výživy, pohybu, zdraví a nemoci, zdravého životního stylu nebo třeba diet a hubnutí? Nevíte si s nimi rady?

Pokud ano, zeptejte se nyní v internetové poradně.

Na otázky odpovídá Bc. Eva Janoušková, Nutriční terapeutka, absolventka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Bližší info v sekci O autorovi).

"Budu velmi ráda, pokud se na mne budete obracet se svými dotazy z oblasti výživy a zdravého životního stylu. Jistě se budu snažit poradit a pomoci Vám, jak nejlépe budu umět. Věřím, že poradna bude obohacující jak pro Vás, tak i pro mne."   Eva J.

Žádný učený z nebe nespadl a za zeptání nic nedáte, pouze získáte. :-) Proto neváhejte a ptejte se!

Pro začátek je pro Vás připraveno pár příkladů otázek, které by Vás mohly zajímat : 

 • Jak přesně jsou definovány zásady zdravého stravování?
 • Co je to potravinová pyramida?
 • Co všechno bych měla hledat na obalech potravin? Podle čeho vybírat?  Jak nakupovat?
 • Jak docílit, aby jedla podle zásad zdravé výživy celá rodina?
 • Jak sestavit zdravý a chutný jídelníček pro děti?
 • Jak trvale zhubnout? Co je to jojo-efekt?
 • Jaké jsou výhody konzumace zeleniny a ovoce? Kolik bych měla správně sníst za den?
 • Co dělat, aby tělo mělo všechny vitamíny a minerální látky? Má smysl kupovat drahé multivitamínové přípravky?
 • Kde najdu plnohodnotné bílkoviny a k čemu slouží z hlediska výživy?
 • Má při redukci význam pravidelné cvičení? Jak často a jak intenzivně mám cvičit?
 • Jakou pohybovou aktivitu zvolit, když mne trápí např. kloubní onemocnění?
 • Mohu cvičit s cukrovkou?
 • Co změnit na mém životním stylu, když mi lékaři diagnostikovali obezitu/cukrovku/hypertenzi/potravinovou alergii/apod.?
 • Chci redukovat váhu pod dohledem odborníka! Kam jít? Kde hledat?

Na brzkou shledanou v poradně... :-)


"Směr, kterým se ubíráte, je důležitější než rychlost vašeho postupu." Richard Louis Evans

"Zdraví a veselá mysl jsou zdrojem krásy." Miguel de Cervantes y Saavedra