Vítejte, Host
Přihlašovací jméno Heslo Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1

Otázka: problémy s kojením

problémy s kojením 5 roků 9 měsíců #562

 • Kateřina
 • Kateřina's Avatar
Dobrý den,
potřebovala bych, prosím, poradit. Na první kontrole, dva týdny od porodu se nám podařilo dostat opět na porodní váhu. Jenže o další dva týdny později se zjistilo, že malý přibral pouze 30g a že mám málo mléka. Když jsem si půjčila váhu, všechno se ještě zhoršilo, protože mě to velice stresovalo a kojení se pro nás stalo soubojem. Zapůjčila jsem si na 14 dní odsávačku, beru More milk plus od MotherLove a ricinus communis, ale zlepšení bylo jen krátkodobé. Paní doktorka mi povolila kojit maximálně 10min., aby miminko mělo sílu dopít se ještě umělým mlékem. Nejdřív nakojím co jde z obou prsou a pak dokrmuji z lahvičky.
Myslím, že teď je to ještě horší, ale aspoň malý nehladoví. Nejvíc mi asi pomohlo, když jsme strávili celý den nazí v posteli a snažila jsem se přikládat při sebemenší příležitost. Jenže chlapečka často bolí bříško a tak nevím, jak často mezi krmením UM, což se snažím dodržet 3 hodiny rozestup, můži zkoušet přikládat k prsu. A mléka mám moc málo na to, aby byl jen na něm. Většinou jsem nakojila tak 40ml, ale obávám se, že teď ani to ne.
Kvůli bolení bříška anebo když mi u krmení usne, vypije často z lahvičky pouze tak 30ml a má brzy hlad. Takže je to začarovaný kruh. Nevím, jak dlouho ho nechat, aby nehladověl, ale aby ho zas nebolelo bříško… Malému bude 8 týdnů a já jsem vyřízená, protože mám pocit, že když nespí, tak jen řve. Podle kontroly tento týden sice prospívá dobře, ale naše krmení nemá žádný systém. Strašně bych si přála návrat k plnému kojení, ale po 4 týdnech snažení bez výsledků tomu přestávám věřit.
Moc děkuji za pomoc
Kateřina Š.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

problémy s kojením 5 roků 9 měsíců #565

Dobrý den Kateřino,

Každá žena může kojit a za "nedostatek mléka" může často pouze nesprávná technika kojení a stres maminky z neúspěchu. Doporučila bych Vám konzultaci s laktační poradkyní ve vašem okolí. Jejich seznam naleznete zde.
Nebojte se, každá matka může kojit své dítě (pokud není zdravotní kontraindikace, kterých je opravdu málo). Kojení je pro dítě jedinečné, je největším darem pro dítě za který se vyplatí bojovat. Proto vytrvejte. Nemějte obavy, nebojte se říci si o pomoc laktační poradkyně, vy to zvládnete.

Doporučuji Vám také prostudovat brožuru zde. V této brožuře naleznete vše o nejčastějších problémech při kojení, popis a náhled správné techniky kojení, jak vypadá správné sání miminka, různé polohy, jaké volit při kojení pro slabá miminka, jak správně mléko odstříkávat apod.

Pokud potřebujete zvýšit tvorbu mateřského mléka přikládejte malého k prsu co nejčastěji, nemusíte dodržovat rozestup 3 hodiny, kojte častěji. Kojení nemusí trvat dlouho, ale musí být co nejčastější, přesně jak popisujete, že jste již zkoušela. Přikládejte dítě k prsu podle jeho potřeb, i kdyby to mělo být každou půlhodinu. Častá stimulace bradavek sáním dá vašemu organismu signál, že je potřeba zvýšit produkci mléka. Osvědčenou radou je také kojit hodně večer a v noci, kdy je díky vyšší hladině hormonů v těle matky mléko uvolňováno nejlépe a děti jsou při kojení klidné.
Z režimových opatření je důležitý také zvýšený pitný režim matky (nejlépe teplých tekutin). Vypití sklenice čaje před každým kojením uvolní mlékovody a spustí tvorbu mléka. Vhodné jsou čaje pro kojící matky, bylinkové směsi obsahující fenykl, anýz, kopr, kmín, aronii, heřmánek, kopřivu a mateřídoušku. Dobře fungují, ale také čaje ovocné.
Pokračujte také v odsávání mléka mezi kojeními.

Doporučovala bych Vám nepodávat mléko z láhve, ale podávat mléko alternativními způsoby (viz brožura) např. cévkou po prstu, cévkou po prsu nebo ze lžičky či z hrnečku. Pití z láhve je jednodušší než z prsu a dítě vždy volí tu nejméně namáhavou variantu. Dítě pak spíše odmítá náročné pití z prsu a preferuje láhev a to není dobře.

Pokud má malý časté bolesti bříška zkuste zařadit probiotika, jak Vy ve Vaší stravě, tak můžete podávat např. kapky Hylak také miminku. Po kapičkách by se mu mělo ulevit. Informujte se ve Vaší lékárně.

Velmi důležitá je pro kojení Vaše psychická pohoda, zbytečně se proto nestresujte.

Držím palce a přeji mnoho sil a klidné Vánoce.

EJ
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
 • Strana:
 • 1
Stránka vygenerována za: 0.408 sekund

Online nutriční poradna

Trápí Vás otázky z oblasti stravování, výživy, pohybu, zdraví a nemoci, zdravého životního stylu nebo třeba diet a hubnutí? Nevíte si s nimi rady?

Pokud ano, zeptejte se nyní v internetové poradně.

Na otázky odpovídá Bc. Eva Janoušková, Nutriční terapeutka, absolventka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Bližší info v sekci O autorovi).

"Budu velmi ráda, pokud se na mne budete obracet se svými dotazy z oblasti výživy a zdravého životního stylu. Jistě se budu snažit poradit a pomoci Vám, jak nejlépe budu umět. Věřím, že poradna bude obohacující jak pro Vás, tak i pro mne."   Eva J.

Žádný učený z nebe nespadl a za zeptání nic nedáte, pouze získáte. :-) Proto neváhejte a ptejte se!

Pro začátek je pro Vás připraveno pár příkladů otázek, které by Vás mohly zajímat : 

 • Jak přesně jsou definovány zásady zdravého stravování?
 • Co je to potravinová pyramida?
 • Co všechno bych měla hledat na obalech potravin? Podle čeho vybírat?  Jak nakupovat?
 • Jak docílit, aby jedla podle zásad zdravé výživy celá rodina?
 • Jak sestavit zdravý a chutný jídelníček pro děti?
 • Jak trvale zhubnout? Co je to jojo-efekt?
 • Jaké jsou výhody konzumace zeleniny a ovoce? Kolik bych měla správně sníst za den?
 • Co dělat, aby tělo mělo všechny vitamíny a minerální látky? Má smysl kupovat drahé multivitamínové přípravky?
 • Kde najdu plnohodnotné bílkoviny a k čemu slouží z hlediska výživy?
 • Má při redukci význam pravidelné cvičení? Jak často a jak intenzivně mám cvičit?
 • Jakou pohybovou aktivitu zvolit, když mne trápí např. kloubní onemocnění?
 • Mohu cvičit s cukrovkou?
 • Co změnit na mém životním stylu, když mi lékaři diagnostikovali obezitu/cukrovku/hypertenzi/potravinovou alergii/apod.?
 • Chci redukovat váhu pod dohledem odborníka! Kam jít? Kde hledat?

Na brzkou shledanou v poradně... :-)


"Směr, kterým se ubíráte, je důležitější než rychlost vašeho postupu." Richard Louis Evans

"Zdraví a veselá mysl jsou zdrojem krásy." Miguel de Cervantes y Saavedra