Vítejte, Host
Přihlašovací jméno Heslo Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1

Otázka: Bojkot kojeni?

Bojkot kojeni? 5 roků 2 dní #636

 • Nikola
 • Nikola's Avatar
Dobry den,chci se zeptat.Dcera narozena 16.6.2016,od zacatku kojim jen z jednoho prsu,protoze se mala ke druhemu nechtela prisat(je o hodne mensi a spatne se ji chyta)prvni dva mesice kojeni s klobouckem,pak jsme odbourali.Nicmene od zacatku pribira mene,tj. porodni vaha 3000g a ve trech mesicich 4,55g,takze doktor naridil prikrmovat nutrilonem trikrat denne po 60ml.Pouzivame cevku k prsu.Zacli jsme praktikovat,navic jsem zacala odstrikavat,prikladat casteji,brat homeopatika pro navyseni laktace.Od druheho dne ale dcera zacala mit problemy s prisatim,hystericky rev pokazde kdyz jsem vytahla prso,jedina moznost nakoheni v krkolomne pozici v leze nebo na skakacim mici ale vzdy cca po 15 a vice minutach strkani prsu do pusy a uklidnovani,a pritom saje cca 4minuty a pravdepodobne vse vypije(zkousela jsem po kojeni odstrikat a vzdy jen par kapek) a pak se zase pousti a rve..
Uz jsem bezradna cim to muze byt.Do toho vseho jsem asi po tydnu tohoto stavu dostala menstruaci.
A ted konecne muj dotaz:jaka je pricina a jak z toho ven?Dekuji.Nikola
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Bojkot kojeni? 5 roků 10 hodin #637

Dobrý den Nikolo,

Situace, kterou popisujete, úzce souvisí se změnou potřeb a vývojem Vašeho miminka. Maminky tato situace často znepokojí, bojí se, že je něco v nepořádku, ale tak to není. Pokud miminko prospívá, vše je v pořádku.
Dítě v tomto věku se mění ze "spavého" na "aktivní". Vaše dítě se již nesoustředí pouze na kojení a spánek, ale zajímají ho mnohem více okolní vjemy. Dítě má také znatelně více síly a jí rychleji. To je také důvod toho, že dětem pak stačí mnohem kratší čas u prsu, aby byly kvalitně nakrmeny.

Neznám podrobně Vás a Vaše miminko a je škoda, že neuvádíte délku dcery a její týdenní přírůstky. Je však prokázáno, že čím dříve začne matka dítě přikrmovat UV, tím dříve se ukončí přirozené kojení. Kojené děti přibírají pomaleji a méně než děti na UV, něco mezi 120-200g týdně, a je to zcela normální jev. Kojené děti také přibírají skokově, tedy jednou méně a pak to doženou a naopak. Mne zde UV přijde zbytečná. Pokud lze, dokrmujte odstříkaným mlékem.
Pokud si nejste jista, kolik opravdu vypije, zkuste si malou před a po kojení orientačně převážit. Rozdíl hmotnosti Vám poté ukáže, kolik dcera opravdu vypila mléka.

Určitě je na místě zkontrolovat techniku kojení a případně ji opravit. Nikdy nepřikládejte prso k dítěti, ale dítě k prsu. Navíc zkuste prsa střídat mezi kojením. Pokud kojíte více kojení jen z jednoho, rychle se produkce mléka přizpůsobí a nezatěžované prso bude produkovat mléka méně a méně. Dbejte tedy na to, aby jste každé kojení kojila z jiného prsu nebo alespoň z nenamáhaného prsu odstříkávala. Velikost prsa by při správné technice kojení neměla dceři nijak kojení ovlivnit.
Dejte miminku mezi opětovným přiložením k prsu, pauzu na odříhnutí a chvíli s ním komunikujte, něco mu vyprávějte a až teprve potom ho přiložte k prsu pro dokončení kojení. Zkuste ho zaujmout jinak, když se u prsu dlouho nesoustředí. Nenuťte dítě být u prsu déle, pokud to nevyžaduje.

I vztekání se je typem projevu zdravého dítěte. Dítě tak vyžaduje Vaši plnou pozornost.

Přeji hodně štěstí a co nejdelší úspěšné kojení,

EJ
Poslední Úprava: 5 roků 10 hodin od Mgr. Eva Janoušková.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
 • Strana:
 • 1
Stránka vygenerována za: 0.632 sekund

Online nutriční poradna

Trápí Vás otázky z oblasti stravování, výživy, pohybu, zdraví a nemoci, zdravého životního stylu nebo třeba diet a hubnutí? Nevíte si s nimi rady?

Pokud ano, zeptejte se nyní v internetové poradně.

Na otázky odpovídá Bc. Eva Janoušková, Nutriční terapeutka, absolventka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Bližší info v sekci O autorovi).

"Budu velmi ráda, pokud se na mne budete obracet se svými dotazy z oblasti výživy a zdravého životního stylu. Jistě se budu snažit poradit a pomoci Vám, jak nejlépe budu umět. Věřím, že poradna bude obohacující jak pro Vás, tak i pro mne."   Eva J.

Žádný učený z nebe nespadl a za zeptání nic nedáte, pouze získáte. :-) Proto neváhejte a ptejte se!

Pro začátek je pro Vás připraveno pár příkladů otázek, které by Vás mohly zajímat : 

 • Jak přesně jsou definovány zásady zdravého stravování?
 • Co je to potravinová pyramida?
 • Co všechno bych měla hledat na obalech potravin? Podle čeho vybírat?  Jak nakupovat?
 • Jak docílit, aby jedla podle zásad zdravé výživy celá rodina?
 • Jak sestavit zdravý a chutný jídelníček pro děti?
 • Jak trvale zhubnout? Co je to jojo-efekt?
 • Jaké jsou výhody konzumace zeleniny a ovoce? Kolik bych měla správně sníst za den?
 • Co dělat, aby tělo mělo všechny vitamíny a minerální látky? Má smysl kupovat drahé multivitamínové přípravky?
 • Kde najdu plnohodnotné bílkoviny a k čemu slouží z hlediska výživy?
 • Má při redukci význam pravidelné cvičení? Jak často a jak intenzivně mám cvičit?
 • Jakou pohybovou aktivitu zvolit, když mne trápí např. kloubní onemocnění?
 • Mohu cvičit s cukrovkou?
 • Co změnit na mém životním stylu, když mi lékaři diagnostikovali obezitu/cukrovku/hypertenzi/potravinovou alergii/apod.?
 • Chci redukovat váhu pod dohledem odborníka! Kam jít? Kde hledat?

Na brzkou shledanou v poradně... :-)


"Směr, kterým se ubíráte, je důležitější než rychlost vašeho postupu." Richard Louis Evans

"Zdraví a veselá mysl jsou zdrojem krásy." Miguel de Cervantes y Saavedra